Máte v práci zabezpečené zdravé sedenie?

Autor: Robin Hierweg | 20.5.2019 o 16:14 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  416x

Patríte medzi ľudí, ktorí pracujú v kancelárii, a väčšinu času sedíte za PC? Hovoríte si, že máte šťastie, že nemusíte pracovať vonku, kde páli slnko, prší alebo sneží? Možno ani netušíte, že až také šťastie nemáte.

Zdravotné problémy, ktoré spôsobuje sedavé zamestnanie sú rovnako nepríjemné, ako tie, ktorými trpia ľudia pracujúci v exteriéroch. Len sa neprejavia hneď a ľudia ich často pripisujú iným aktivitám.

 

V sedavom zamestnaní pracujú viac ako dve tretiny zamestnancov v službách a úradoch. Niet sa preto čo čudovať, že množstvo ľudí, ktorí začínajú pociťovať zdravotné ťažkosti spojené s dlhodobým sedením rastie. Ak nechcete skončiť medzi pacientmi ortopedických ambulancií aj vy, mali by ste začať reorganizovať svoje pracovné miesto.

 

Vytvorte si v práci zdravé pracovné miesto

Ak patríte medzi ľudí, ktorí starostlivosť o svoje zdravie nenechávajú na druhých, vytvorte si zdravé pracovné miesto sami. Stačí trocha rozumu a praktických rád. Základmi sú správny posed, kvalitný pracovný stôl a s týmito dvoma vecami úzko súvisí aj ergonómia sedenia. A tá je pre odstránenie príčin neskorších ťažkostí kľúčová.

 

Ešte skôr ako sa dostaneme ku konkrétnym veciam, ale jedna dôležitá správa. Nič také, ako zdravé sedenie neexistuje. Ak čakáte, že všetko za vás oddrú stolička a stôl, narazíte. Sedieť zdravo sa nedá, je to pre telo neprirodzený stav a nemôžete čakať, že dlhodobé sedenie vášmu zdraviu prospeje, hoci aj sedíte na najdrahšej stoličke sveta. Telo potrebuje pohyb. Netreba však robiť paniku, zdravšie totiž sedieť môžete.

 

Vyskúšajte kombináciu aktívnej stoličky a aktívneho stola

Začnime práve výberom stoličky. Každého láka mať mäkkú, koženú stoličku, ktorá sa dá nakláňať všetkými smermi. Nie je to ale až taká výhra. Dizajnové kúsky nebývajú zrovna najšetrnejšie k chrbtici. Odporúčame sa poobzerať inde, buď po aktívnych stoličkách, ktoré umožňujú sedenie rôznymi spôsobmi alebo stoličkách uspôsobených na dlhé sedenie, tie mávajú opierku pre hlavu, podporu pre bedrá a aj opierky rúk. Niektoré dokonca aj opierky nôh. Vyskúšať môžete aj fit lopty alebo podsedáky pre aktívne sedenie. Špecializované, aktívne stoličky patria síce do kategórie drahších, ale investícia do zdravia sa vám stonásobne vráti.

 

Dobrý posed ale nie je iba o stoličke, dnes už môžete pracovať aj s aktívnymi stolmi. Ide o špecializované stoly, ktoré si môžete jednak nakláňať do pohodlnejších uhlov, no najmä sú výškovo nastaviteľné. Odporúčame vybrať si stôl, ktorý sa dá zdvihnúť tak, aby sa na ňom dalo pracovať aj v stoji. Striedanie stoja a sedenia je pre telo veľmi prospešné a pomáha nielen fyzickému zdraviu, ale zlepšuje aj psychickú kondíciu.

 

Netreba zabúdať aj na pohyb počas práce. Dajte si každú hodinku pauzičku a popreťahujte si kosti. Nie je to žiadna hanba a cviky sa dajú precvičovať aj priamo na stoličke.

Zdravé sedenieZdravé sedenie (robin hierweg)

 

Hodnotenie od pracovnej zdravotnej služby

Ak pracujete vo väčších, ale už aj menších firmách určite ste sa už stretli s Pracovnou zdravotnou službou. Stará sa o zdravotný dohľad nad zamestnancami a pri tvorbe zdravého pracovného miesta vám môže pomôcť, prípadne vám ho na mieru vytvoriť. Pokiaľ ste si však miesto tvorili vy, odporúčame ho so zástupcami pracovnej zdravotnej služby aspoň konzultovať, alebo si ho na záver aspoň nechať odborne zhodnotiť. Profesionáli vás môžu upozorniť na niektoré detaily, ktoré vám v konečnom dôsledku môžu prácu ešte spríjemniť.

 

Ešte raz však upozorňujeme, len správne sedenie vás zdravotných ťažkostí nezbaví. Do svojej dennej rutiny zaraďte aj pohyb. Či už cvičenie, ale postačí aj obyčajná chôdza. 60 minút chôdze denne má priam zázračné účinky. Zdôrazňujeme denne, ak budete celý týždeň sedieť a následne cez víkend nachodíte 30 kilometrov, svojmu telu skôr uškodíte. Radšej choďte menej, ale pravidelne. Uvidíte, že je vám lepšie pocítite takmer okamžite. A svoju prácu budete mať zasa radi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Haščák hovoril o finančnej pomoci Smeru

Viaceré redakcie dostali nahrávku Gorily.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Slovensko už počúva Gorilu, Penta ju neumlčí

Haščák sa pokúšal riadiť štát bez toho, aby ho tým poveril čo i len jeden volič.


Už ste čítali?